Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Pomoc w doborze wzmacniacza

Pomoc w doborze wzmacniacza 6 lata 3 miesiąc ago #7542

  • grzegorz44
  • grzegorz44 Avatar
  • Offline
  • Ekspert
  • Posty: 111
  • Oklaski: 0
W związku z tym,że jestem tu nowy i to mój pierwszy wpis, serdecznie pozdrawiam i witam wszystkich forumowiczów. Zanim przejdę do rzeczy, opowiem krótką moją historię audio. Miałem w swoim posiadaniu amplituner unitra ZRK AT-9100, oraz kolumny ZgC60-8-670. Dźwięk bardzo mi się podobał. ''Syczki'' fajnie syczały, a niskie tony były naprawdę dobitne i wpadające w ucho.Sprzęt miałem od szkoły średniej....Jednak urosłem trochę,zarobiłem trochę grosza i myślę sobie; ''Czas na zmiany!!".
Sprzedałem więc moją składankę i zakupiłem coś, co mi poradzono; made in Japan. Yamahę ax-900. Podłączyłem, podgłośniłem i.... czar prysł.!! Grało bo grało, z komputera z kartą muzyczną, nawet znośnie, z cd średnio, a radio to jak jarmarczne bębenki..
Żona mówi; ''wyrzuć to i kup to co było wcześniej!!''
Wielokrotne wizyty na innych forach i porady; ''zmień kable na grubsze, zmień ustawienie pokoju, zmień pokój, prąd musi być z elektrowni wiatrowej itp''. Trochę sc-fi.
Po wielkich rozmyślaniach sprzedałem moje nowe kolumny (jbl es 90) i zakupiłem za poradą dali 850. Miały być cieplejsze i bardziej ''mniamuśne''. Niestety..dalej porażka..Wzmacniacz sprzedałem, kolumny zostały..
I tu prośba do was forumowicze. Jaki dobrać wzmacniacz do nich, by dźwięk z dawnych lat powrócił, a i żeby do rozwodu nie doszło...
W różnych lekturach czytałem, że taki dźwięk ciepły i ''mniamuśny'', taki jak niektórzy określają; ''miód na uszy'' potrafi się uzyskać tylko ze sprzętu vintage. Że żaden wzmacniacz nowszej generacji nie gra tak jak sprzęt z lat 70-tych i 80-tych..Prawda to?
Sprzęt vintage jak najbardziej mi się podoba, tylko zupełnie nie wiem z jakiej strony go ugryźć...
. Z góry dzięki za podpowiedzi.
Grzegorz
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Pomoc w doborze wzmacniacza 6 lata 3 miesiąc ago #7543

  • elektron6
  • elektron6 Avatar
  • Offline
  • Raczkuje
  • Posty: 22
  • Otrzymane podziękowania: 2
  • Oklaski: 0
Witam
Mam wrażenie iż przyzwyczaiłeś się do dźwięku polskich konstrukcji i teraz jest problem z przestawieniem się na coś innego. Generalnie jeśli preferujesz ciepłe brzmienie i dynamiczne polecam konstrukcje niemieckie z lat 60 -tych i 70 - tych. To naprawdę gra miło i przyjemnie, choć parametry "teoretyczne" są daleko z tyłu za obecnymi konstrukcjami. Ale jak wiemy teoria to jedno a praktyka to drugie. Polecam konstrukcje telefunkena, saba, grundig. Konstrukcje japońskie jak dla mnie nie grają już tak miło, prezentują bardziej ostry dzwięk i te wysokie jakieś takie nienaturalne.
Możesz rozważyć zakup amplitunera wspomnianych firm. To również gwarancja dobrego dźwięku. Bardziej fantazyjnie, posłuchaj jakiegoś Grundiga lampowego z końca lat 60 -tych (np. Stereomeister 3000 ipt) - szczęka opada. Aha miałem setki rożnego sprzętu - konstrukcje polskie, niemieckie, japońskie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Pomoc w doborze wzmacniacza 6 lata 3 miesiąc ago #7544

  • grzegorz44
  • grzegorz44 Avatar
  • Offline
  • Ekspert
  • Posty: 111
  • Oklaski: 0
Dzięki za odpis. Faktycznie jest jak mówisz; teoria jedno, praktyka drugie. Kolega ma jakiegoś xindaka za 3,5 tys i kolumny za krocie, a i tak przychodził do mnie posłuchać diory! :) . Co do grundiga mam trochę jakiś przedsmak- mam cd. niedawno zakupiony właśnie grundig 8150. Niby taki prosty, a dźwięk naprawdę super.
Możesz mi podać kilka modeli telefunkena, lub grundiga, lub innych niemieckich propozycji? Wiem, że sprzedawcy sztucznie napędzają ceny, nawet i słabszych modeli- nie chciałbym się naciąć.
Czytałem ostatnio o amplitunerze tandberg, produkcji norweskiej. Również zachwalają....słyszałeś?
Grzegorz
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Pomoc w doborze wzmacniacza 6 lata 3 miesiąc ago #7545

  • elektron6
  • elektron6 Avatar
  • Offline
  • Raczkuje
  • Posty: 22
  • Otrzymane podziękowania: 2
  • Oklaski: 0
Hej,
TFK TR1200, TR300 i podoben, germanowe grundigi serii SV np. SV40. Grundig serii RTV - tanie a i ładnie grają. Saba 9241 i podobne. Jest tego naprawdę sporo, proponuje wybierać modele z lat 70 - tych.
Tandberg - tak Miałem kilka modeli - grają bardzo fajnie i co ważne są to pancerne i porządnie wykonane konstrukcje. Uwaga tylko na ceny aby nie przepłacić.Obecnie jest taka trochę moda na Tandberga. A dlaczego? Do niedawna sprzęt ten był mało znany i był w obiegu praktycznie tylko na rynku rodzimym (Norwegia). Obecnie w Norwegii można go kupić za bezcen lub można przygarnąć sprzęt za darmo. Czemu? Do końca tego roku Norwegia, wyłącza nadawanie analogowe FM a co za tym idzie wielu użytkowników wyniesie wiekowy sprzęt do garażu lub odda do utylizacji. Niedługo zapewne co raz więcej tego sprzętu trafi do nas to i ceny spadną. Jak dla mnie obecny sprzęt Tandberg to ceny przeszacowane o 50-100%. Jak to z modą,...
Tandberg Huldra 9 - stopień mocy na germanach, stopień p.cz tunera na lampach. Fajna sprawa, piękny dźwięk.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): grzegorz44

Pomoc w doborze wzmacniacza 6 lata 3 miesiąc ago #7546

  • grzegorz44
  • grzegorz44 Avatar
  • Offline
  • Ekspert
  • Posty: 111
  • Oklaski: 0
Teraz wiem na co zwrócić uwagę. Faktycznie te tandbergi-cena niesamowita. Mi się spodobał 2075 i 2080. To chyba najwyższe modele..? Poczekam na przyszły rok. Mam znajomego w Norwegii, może coś namierzy...
No a takie marantzy , czy kenwoody? Porównywalne do wyżej wymienionych?
Grzegorz
Ostatnio zmieniany: 6 lata 3 miesiąc ago przez grzegorz44.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Pomoc w doborze wzmacniacza 6 lata 3 miesiąc ago #7547

  • piootr
  • piootr Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posty: 1883
  • Otrzymane podziękowania: 17
  • Oklaski: 41
witaj kolego, wale nie musisz celować od razu w najwyższy model tandberga i niższy zagra ciekawie a bedzie kosztował sporo mniej.
z marantza na prawdę polecam model sr-8010 oraz sr-7000 a i model 1090 wzmacniacza,
z tańszych rzeczy ale z bardzo ciepłym lampowym dźwiękiem może pochwalić się scott stereomaster 3141
vintage audio
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Pomoc w doborze wzmacniacza 6 lata 3 miesiąc ago #7548

  • Laslo
  • Laslo Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posty: 845
  • Otrzymane podziękowania: 32
  • Oklaski: 10
Przyzwyczajenia do "misia" z unitry to jedno... druga rzecz, że Twoje próby poprawy jakości grania poszły w złym kierunku moim zdaniem. JBL, które miałeś?... nie słyszałem jeszcze o nich pozytywnych opinii od kogoś kto by miał je dłużej, z reguły po pierwszym zachwycie przychodzi chwila na What the Fx1K.
AX 900 tylko pogarsza sprawę bo to jasno i ostro grający wzmacniacz i przy tych JBLach to krew z uszu, tak samo DALI (chociaż pewnie trochę mniej).
Ja na Twoim miejscu wywaliłbym te kolumny i kupiłbym coś po prostu lepiej grającego, samym wzmacniaczem ciężko będzie coś poprawić.. ~70% grania to kolumny...
ja ze swojej strony mógłbym polecić obecnie dostępne na aukcjach BRAUN L1030.
Powodzenia!
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Pomoc w doborze wzmacniacza 6 lata 3 miesiąc ago #7549

  • grzegorz44
  • grzegorz44 Avatar
  • Offline
  • Ekspert
  • Posty: 111
  • Oklaski: 0
Dzięki za propozycje wzmacniaczy. W sumie wszystkie mi się podobają. Miałem ostatnio jeszcze xindaka xa 6950 V. Tez polecony miał być super, z ciepłym dźwiękiem i niskim basem. Zapłaciłem 2.5 tys... :ohmy: Hmm.. posłuchałem go może z 40 min. Szybko wylądował w pudełku i na allegroszu.. Miał takie fajne recenzje, ale dla mnie to nie to.
Tak, ta yamaha i jbl, to faktycznie było ''krew na uszy''.
Co do kolumn, to nie wiem czy BRAUN L1030, nie będą za małe. Mam pokoik 50m. kw. :)
Grzegorz
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Pomoc w doborze wzmacniacza 6 lata 3 miesiąc ago #7550

  • Laslo
  • Laslo Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posty: 845
  • Otrzymane podziękowania: 32
  • Oklaski: 10
:woohoo: 50m2
Dali to kolumny o niskiej skuteczności, potrzebują mocnego wzmacniacza o dużej wydajności prądowej...Takie amplitunerki i inne po ~45W na kanał to jednak bym sobie odpuścił do tych kolumn i takiej powierzchni.
Ta unitra to też grała w tym samym pokoju?
Koniecznie musisz sobie odpowiedzieć na jedno ważne pytanie: czego szukasz... czy grania takeigo jak unitra (zamulonego i pełnego zniekształceń - wierzę, że może się takie coś podobać) czy prawdziwego Hi-Fi. Tych dwóch światów nie da się pogodzić...
Ostatnio zmieniany: 6 lata 3 miesiąc ago przez Laslo.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Pomoc w doborze wzmacniacza 6 lata 3 miesiąc ago #7551

  • grzegorz44
  • grzegorz44 Avatar
  • Offline
  • Ekspert
  • Posty: 111
  • Oklaski: 0
No tak sobie trochę myślę, że 45 W trochę mało. Choć jak miałbym wybrać- wolałbym ciszej, ale ładny dźwięk. Unitra grała...jakoś trochę. Nie bardzo głośno, ale fajnie. Faktycznie, jak trochę podkręciłem gałkę głośności, robił się trochę jazgot i przesterowanie. :(
Myślałem, że te dali to takie trochę lepsze. Mam jeszcze tonsil bolero 200. Na razie nie podłączone. :)
Co do prawdziwego hi-fi- chętnie, ale przeszedłem już kilka wzmacniaczy i coś nie mogę trafić w swój dźwięk. :( Wiem, że najlepszy pewnie byłby odsłuch, ale do najbliższego salonu hi-fi 80 km.. :(
Grzegorz
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ostatnio dodane Katalogi

Popularni użytkownicy

Najpopularniejsze Profile Odsłon
piootr 565
chrzan49 316
Laslo 105
Patrick 100
mareks 99
damian 79
Pumcat 70
elektrospiro 45
Marek-41 41
zbychu 40
Sonix 39
WoleMerce 38
chuck4 32
zaffff 27
marek_c4 27
yellow1 21
ogr30 21
piotr_3miasto 19
DARUTOM 19
Excalibue 15
  • Brak postów do publikacji.