Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Pomoc w doborze wzmacniacza

Pomoc w doborze wzmacniacza 6 years 4 months ago #7542

  • grzegorz44
  • grzegorz44's Avatar
  • Offline
  • Ekspert
  • Posts: 111
  • Karma: 0
W związku z tym,że jestem tu nowy i to mój pierwszy wpis, serdecznie pozdrawiam i witam wszystkich forumowiczów. Zanim przejdę do rzeczy, opowiem krótką moją historię audio. Miałem w swoim posiadaniu amplituner unitra ZRK AT-9100, oraz kolumny ZgC60-8-670. Dźwięk bardzo mi się podobał. ''Syczki'' fajnie syczały, a niskie tony były naprawdę dobitne i wpadające w ucho.Sprzęt miałem od szkoły średniej....Jednak urosłem trochę,zarobiłem trochę grosza i myślę sobie; ''Czas na zmiany!!".
Sprzedałem więc moją składankę i zakupiłem coś, co mi poradzono; made in Japan. Yamahę ax-900. Podłączyłem, podgłośniłem i.... czar prysł.!! Grało bo grało, z komputera z kartą muzyczną, nawet znośnie, z cd średnio, a radio to jak jarmarczne bębenki..
Żona mówi; ''wyrzuć to i kup to co było wcześniej!!''
Wielokrotne wizyty na innych forach i porady; ''zmień kable na grubsze, zmień ustawienie pokoju, zmień pokój, prąd musi być z elektrowni wiatrowej itp''. Trochę sc-fi.
Po wielkich rozmyślaniach sprzedałem moje nowe kolumny (jbl es 90) i zakupiłem za poradą dali 850. Miały być cieplejsze i bardziej ''mniamuśne''. Niestety..dalej porażka..Wzmacniacz sprzedałem, kolumny zostały..
I tu prośba do was forumowicze. Jaki dobrać wzmacniacz do nich, by dźwięk z dawnych lat powrócił, a i żeby do rozwodu nie doszło...
W różnych lekturach czytałem, że taki dźwięk ciepły i ''mniamuśny'', taki jak niektórzy określają; ''miód na uszy'' potrafi się uzyskać tylko ze sprzętu vintage. Że żaden wzmacniacz nowszej generacji nie gra tak jak sprzęt z lat 70-tych i 80-tych..Prawda to?
Sprzęt vintage jak najbardziej mi się podoba, tylko zupełnie nie wiem z jakiej strony go ugryźć...
. Z góry dzięki za podpowiedzi.
Grzegorz
The administrator has disabled public write access.

Pomoc w doborze wzmacniacza 6 years 4 months ago #7543

  • elektron6
  • elektron6's Avatar
  • Offline
  • Raczkuje
  • Posts: 22
  • Thank you received: 2
  • Karma: 0
Witam
Mam wrażenie iż przyzwyczaiłeś się do dźwięku polskich konstrukcji i teraz jest problem z przestawieniem się na coś innego. Generalnie jeśli preferujesz ciepłe brzmienie i dynamiczne polecam konstrukcje niemieckie z lat 60 -tych i 70 - tych. To naprawdę gra miło i przyjemnie, choć parametry "teoretyczne" są daleko z tyłu za obecnymi konstrukcjami. Ale jak wiemy teoria to jedno a praktyka to drugie. Polecam konstrukcje telefunkena, saba, grundig. Konstrukcje japońskie jak dla mnie nie grają już tak miło, prezentują bardziej ostry dzwięk i te wysokie jakieś takie nienaturalne.
Możesz rozważyć zakup amplitunera wspomnianych firm. To również gwarancja dobrego dźwięku. Bardziej fantazyjnie, posłuchaj jakiegoś Grundiga lampowego z końca lat 60 -tych (np. Stereomeister 3000 ipt) - szczęka opada. Aha miałem setki rożnego sprzętu - konstrukcje polskie, niemieckie, japońskie.
The administrator has disabled public write access.

Pomoc w doborze wzmacniacza 6 years 4 months ago #7544

  • grzegorz44
  • grzegorz44's Avatar
  • Offline
  • Ekspert
  • Posts: 111
  • Karma: 0
Dzięki za odpis. Faktycznie jest jak mówisz; teoria jedno, praktyka drugie. Kolega ma jakiegoś xindaka za 3,5 tys i kolumny za krocie, a i tak przychodził do mnie posłuchać diory! :) . Co do grundiga mam trochę jakiś przedsmak- mam cd. niedawno zakupiony właśnie grundig 8150. Niby taki prosty, a dźwięk naprawdę super.
Możesz mi podać kilka modeli telefunkena, lub grundiga, lub innych niemieckich propozycji? Wiem, że sprzedawcy sztucznie napędzają ceny, nawet i słabszych modeli- nie chciałbym się naciąć.
Czytałem ostatnio o amplitunerze tandberg, produkcji norweskiej. Również zachwalają....słyszałeś?
Grzegorz
The administrator has disabled public write access.

Pomoc w doborze wzmacniacza 6 years 4 months ago #7545

  • elektron6
  • elektron6's Avatar
  • Offline
  • Raczkuje
  • Posts: 22
  • Thank you received: 2
  • Karma: 0
Hej,
TFK TR1200, TR300 i podoben, germanowe grundigi serii SV np. SV40. Grundig serii RTV - tanie a i ładnie grają. Saba 9241 i podobne. Jest tego naprawdę sporo, proponuje wybierać modele z lat 70 - tych.
Tandberg - tak Miałem kilka modeli - grają bardzo fajnie i co ważne są to pancerne i porządnie wykonane konstrukcje. Uwaga tylko na ceny aby nie przepłacić.Obecnie jest taka trochę moda na Tandberga. A dlaczego? Do niedawna sprzęt ten był mało znany i był w obiegu praktycznie tylko na rynku rodzimym (Norwegia). Obecnie w Norwegii można go kupić za bezcen lub można przygarnąć sprzęt za darmo. Czemu? Do końca tego roku Norwegia, wyłącza nadawanie analogowe FM a co za tym idzie wielu użytkowników wyniesie wiekowy sprzęt do garażu lub odda do utylizacji. Niedługo zapewne co raz więcej tego sprzętu trafi do nas to i ceny spadną. Jak dla mnie obecny sprzęt Tandberg to ceny przeszacowane o 50-100%. Jak to z modą,...
Tandberg Huldra 9 - stopień mocy na germanach, stopień p.cz tunera na lampach. Fajna sprawa, piękny dźwięk.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: grzegorz44

Pomoc w doborze wzmacniacza 6 years 4 months ago #7546

  • grzegorz44
  • grzegorz44's Avatar
  • Offline
  • Ekspert
  • Posts: 111
  • Karma: 0
Teraz wiem na co zwrócić uwagę. Faktycznie te tandbergi-cena niesamowita. Mi się spodobał 2075 i 2080. To chyba najwyższe modele..? Poczekam na przyszły rok. Mam znajomego w Norwegii, może coś namierzy...
No a takie marantzy , czy kenwoody? Porównywalne do wyżej wymienionych?
Grzegorz
Last Edit: 6 years 4 months ago by grzegorz44.
The administrator has disabled public write access.

Pomoc w doborze wzmacniacza 6 years 4 months ago #7547

  • piootr
  • piootr's Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posts: 1883
  • Thank you received: 17
  • Karma: 41
witaj kolego, wale nie musisz celować od razu w najwyższy model tandberga i niższy zagra ciekawie a bedzie kosztował sporo mniej.
z marantza na prawdę polecam model sr-8010 oraz sr-7000 a i model 1090 wzmacniacza,
z tańszych rzeczy ale z bardzo ciepłym lampowym dźwiękiem może pochwalić się scott stereomaster 3141
vintage audio
The administrator has disabled public write access.

Pomoc w doborze wzmacniacza 6 years 4 months ago #7548

  • Laslo
  • Laslo's Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posts: 845
  • Thank you received: 32
  • Karma: 10
Przyzwyczajenia do "misia" z unitry to jedno... druga rzecz, że Twoje próby poprawy jakości grania poszły w złym kierunku moim zdaniem. JBL, które miałeś?... nie słyszałem jeszcze o nich pozytywnych opinii od kogoś kto by miał je dłużej, z reguły po pierwszym zachwycie przychodzi chwila na What the Fx1K.
AX 900 tylko pogarsza sprawę bo to jasno i ostro grający wzmacniacz i przy tych JBLach to krew z uszu, tak samo DALI (chociaż pewnie trochę mniej).
Ja na Twoim miejscu wywaliłbym te kolumny i kupiłbym coś po prostu lepiej grającego, samym wzmacniaczem ciężko będzie coś poprawić.. ~70% grania to kolumny...
ja ze swojej strony mógłbym polecić obecnie dostępne na aukcjach BRAUN L1030.
Powodzenia!
The administrator has disabled public write access.

Pomoc w doborze wzmacniacza 6 years 4 months ago #7549

  • grzegorz44
  • grzegorz44's Avatar
  • Offline
  • Ekspert
  • Posts: 111
  • Karma: 0
Dzięki za propozycje wzmacniaczy. W sumie wszystkie mi się podobają. Miałem ostatnio jeszcze xindaka xa 6950 V. Tez polecony miał być super, z ciepłym dźwiękiem i niskim basem. Zapłaciłem 2.5 tys... :ohmy: Hmm.. posłuchałem go może z 40 min. Szybko wylądował w pudełku i na allegroszu.. Miał takie fajne recenzje, ale dla mnie to nie to.
Tak, ta yamaha i jbl, to faktycznie było ''krew na uszy''.
Co do kolumn, to nie wiem czy BRAUN L1030, nie będą za małe. Mam pokoik 50m. kw. :)
Grzegorz
The administrator has disabled public write access.

Pomoc w doborze wzmacniacza 6 years 4 months ago #7550

  • Laslo
  • Laslo's Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posts: 845
  • Thank you received: 32
  • Karma: 10
:woohoo: 50m2
Dali to kolumny o niskiej skuteczności, potrzebują mocnego wzmacniacza o dużej wydajności prądowej...Takie amplitunerki i inne po ~45W na kanał to jednak bym sobie odpuścił do tych kolumn i takiej powierzchni.
Ta unitra to też grała w tym samym pokoju?
Koniecznie musisz sobie odpowiedzieć na jedno ważne pytanie: czego szukasz... czy grania takeigo jak unitra (zamulonego i pełnego zniekształceń - wierzę, że może się takie coś podobać) czy prawdziwego Hi-Fi. Tych dwóch światów nie da się pogodzić...
Last Edit: 6 years 4 months ago by Laslo.
The administrator has disabled public write access.

Pomoc w doborze wzmacniacza 6 years 4 months ago #7551

  • grzegorz44
  • grzegorz44's Avatar
  • Offline
  • Ekspert
  • Posts: 111
  • Karma: 0
No tak sobie trochę myślę, że 45 W trochę mało. Choć jak miałbym wybrać- wolałbym ciszej, ale ładny dźwięk. Unitra grała...jakoś trochę. Nie bardzo głośno, ale fajnie. Faktycznie, jak trochę podkręciłem gałkę głośności, robił się trochę jazgot i przesterowanie. :(
Myślałem, że te dali to takie trochę lepsze. Mam jeszcze tonsil bolero 200. Na razie nie podłączone. :)
Co do prawdziwego hi-fi- chętnie, ale przeszedłem już kilka wzmacniaczy i coś nie mogę trafić w swój dźwięk. :( Wiem, że najlepszy pewnie byłby odsłuch, ale do najbliższego salonu hi-fi 80 km.. :(
Grzegorz
The administrator has disabled public write access.
  • No posts to display.