Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: PORADNIK - jak wybrać dobre kolumny

PORADNIK - jak wybrać dobre kolumny 10 lata 2 miesiąc ago #5161

  • mareks
  • mareks Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posty: 603
  • Oklaski: 7
Mam prośbę do szanownych kolegów, jako że moja wiedza w tym zakresie dopiero raczkuje, chciałbym się dowiedzieć na co zwracać uwagę przy wyborze kolumn, wiadomo najlepiej byłoby sprawdzić konkretnym sprzętem, ale przeważnie nie mamy takiej możliwości... więc może na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę albo inne aspekty, które pomogą jak najtrafniej wybrać lub też odrzucić konkretny model kolumny.

Podzielcie się proszę ze mną swoimi spostrzeżeniami - nawet tymi najdrobniejszymi i najprostszymi - jak zaznaczyłem wcześniej moja wiedza jest płytka w tym zakresie - myślę, że będzie to także niezła pigułka dla każdego z nas.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

O:PORADNIK - jak wybrać dobre kolumny 10 lata 2 miesiąc ago #5162

  • piootr
  • piootr Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posty: 1883
  • Otrzymane podziękowania: 17
  • Oklaski: 41
też często się borykam z tym problemem i chętnie posłucham jakie inni mają doświadczenia, a w wolnej chwili napisze coś od siebie.
vintage audio
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

O:PORADNIK - jak wybrać dobre kolumny 10 lata 2 miesiąc ago #5171

  • Laslo
  • Laslo Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posty: 845
  • Otrzymane podziękowania: 32
  • Oklaski: 10
Jako amator z reguły porad oczekuje niż je daje więc czekam na wpisy od "wymiataczy":D

A tak na poważnie to jeśli chodzi o parametry kolumn to dla mnie bardzo ważna jest skuteczność (powyżej 90dB jest już dobrze) i pasmo przenoszenia, stosunek wagi/rozmiarów plus ocena kolumny na wygląd :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

O:PORADNIK - jak wybrać dobre kolumny 10 lata 2 miesiąc ago #5173

  • Sonix
  • Sonix Avatar
  • Offline
  • Ekspert
  • Posty: 143
  • Oklaski: 1
Dla mnie parametry na papierze do tej pory nic nie pomogły.
Tylko i wyłącznie odsłuch, najlepiej u siebie w docelowym miejscu.
Braun'y L710 kupiłem zupełnie przez przypadek na giełdzie elektronicznej we Wrocławiu. Tylko dlatego że przechodziłem obok nich a na sprzęcie puszczony był jazz.
Nigdy bym ich nie kupił gdyby tylko stały lub puszczona była np. jakaś 'łupanka' :)

W kolumnach naprawdę ciężko doradzać, każdy ma swoje upodobania 'brzmieniowe'.
Do tego dużo zależy jaki sprzęt je napędza.
Dlatego tylko i wyłącznie odsłuch daje nam pewność że jest to ten model którego szukaliśmy...

Tylko dlaczego mam teraz kilka(naście) modeli kolumn?? ;)

Niestety każde mają w sobie to 'coś'... inne dla każdego modelu :)
Ostatnio zmieniany: 10 lata 2 miesiąc ago przez Sonix.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

O:PORADNIK - jak wybrać dobre kolumny 10 lata 2 miesiąc ago #5174

  • Laslo
  • Laslo Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posty: 845
  • Otrzymane podziękowania: 32
  • Oklaski: 10
Oczywiście odsłuch jest w tej materii bezkonkurencyjny ale przeglądając allegro nie mamy takiej możliwości i wówczas pozostają parametry, look, opinie itp :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

O:PORADNIK - jak wybrać dobre kolumny 10 lata 2 miesiąc ago #5176

  • Marek-41
  • Marek-41 Avatar
  • Offline
  • Ekspert
  • Posty: 114
  • Otrzymane podziękowania: 2
  • Oklaski: 1
Witam.Problem jest trudny i prezcyzyjnej odpowiedzi , raczej nie należy się spodziewać.
Jednak znając trochę fizyki rozchodzenia się dzwięku, można prawidłowo wybrać.
Największy problem , jest z efektywnym odtwarzaniem najniższych częstotliwości.
I tu jak mawiał Kobuszewski "praw fizyki pan nie zmienisz i nie bądz pan głąb"Małej średnicy głośnik nie poradzi sobie z niskimi częstotliwościami.Jego membrana , musi się wychylać z dużą ampitudą,aby ruszyć odpowiednią ilość powietrza.Dzwięk będzie dość mierny i do tego z dodatkiem zniekształceń.Można z tym walczyć aktywną korekcją ,jak to robił philips w kolumnach aktywnych MBF ,lecz nic nie zastąpi do końca dużego głośnika,lub kilku mniejszych pracujących razem.Ja preferuje jak największy głośnik niskotonowy i co najmniej układ trójdrożny.Posiadam kilka różnych zestawów i grają on naprawdę dobrze ,lecz żaden z nich nie pobije sansui X-9.To ogromne kolumny z basowcem o średnicy 17 cali , pięciodrożne.
Wydaje się , że takie kolumny muszą być drogie i nie nadają się do mniejszych pomieszczeń.Jednak u mnie się sprawdzają,a pokoik ma zaledwie 30 m kwadratowych.Wiele mniejszych kolumn gra naprawdę dobrze,ale ten kto miał okazje posłuchać podobnych potworów ,ma już ukształtowany pogląd.Duży może więcej.
Jak masz trochę miejsca i odwagi,to poszukaj kolumn z basowcem co najmniej 12 cali.Nie pożałujesz.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

O:PORADNIK - jak wybrać dobre kolumny 10 lata 2 miesiąc ago #5182

  • piootr
  • piootr Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posty: 1883
  • Otrzymane podziękowania: 17
  • Oklaski: 41
Ja także uważam, że testowanie i osobiste przesłuchanie kolumn niczego nie zastąpi, ale jak wspomniał Laslo, często jest tak, że nie mamy takiej możliwości. Na co więc zwrócić najlepiej uwagę ?
Niestety nie ma jednolitej odpowiedzi – to podobnie jak z budową samych kolumn i próbą znalezienie złotego środka.

Przy szukaniu kolejnych ciekawych kolumn jeżeli chodzi o parametry zwracam uwagę głównie na podstawowe parametry, które wpływają najbardziej na „powodzenie misji” i są to: sprawność kolumny, pasmo przenoszenia, odpowiedni dobór mocy kolumny do wzmacniacza i wielkości pomieszczenia, budowa paczki a w zasadzie jej wielkość. Zgodzę się z tym co napisał Marek-41 i to stwierdzam z praktyki, że jeżeli chcemy aby kolumna dostarczyła nam sporo basu to głośnik niskotonowy musi być duży, a tym samym paczka w której zamknięto głośniki musi być duża to także daje nam większą sprawność. Jednym słowem aby kolumna miała wysoką sprawność musimy zwiększyć objętość obudowy a tym samym często ograniczyć pasmo przenoszenia… a im większa paczką tym większe ścianki co powoduje większe ich drgania, bardzo niepożądane, co ma niewątpliwie negatywny wpływ na brzmienie. Różne firmy walczą z tym zjawiskiem komplikując konstrukcję skrzynki. Można stwierdzić, że parametry te na siebie oddziaływają, zwiększając jeden musimy liczyć się z pogorszeniem innego lub z dodatkowymi kosztami.

Jeżeli kolumna ma pasmo przenoszenia dolne 20Hz do pn. 25000Hz to warto się taka kolumna interesować, na pewno mamy tu sporo basu i będzie to spora konstrukcja, choć nie zawsze jest to regułą dobrego brzmienia, mam np. kolumn Dynauadio opisane w kolekcji które maja pasmo 35-30000Hz i brzmią bardzo ładnie, bas jest nieco bardziej kontrolowany i jest go mniej ale wcale nie uważam żeby było go zbyt mało, wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji.
Dodatkowo dolne pasmo to 20 Hz jest raczej maksymalna pożądaną wartością gdyż niższego pasma nie słyszymy, jeżeli chodź o górne pasmo to ucho ludzkie słyszy do 20000Hz ale wyższe częstotliwości są jak najbardziej pożądane ze względu na dodatkowe składowe które pozytywnie wpływają na lepsza percepcję dźwięków złożonych.

Warto także zwrócić uwagę na parametr efektywności kolumny, czyli jak sprawnie kolumna przetwarza energię elektryczną na energię akustyczną to tak z grubsza, im niższa efektywność kolumny tym więcej mocy wzmacniacza będzie trzeba dostarczyć do uzyskania określonej siły głośności. Pamiętajmy o jednym, że wartości efektywności często trudno porównać głównie ze względu na rodzaj dostarczonego sygnału przy pomiarze, ale to szerszy temat.
Generalizując - jak kolumna ma efektywność powyżej 90dB - to jest bardzo dobrze.

Moc kolumny i wzmacniacza - napisze bardzo krótko, najlepiej jak kolumny są większej mocy jak wzmacniacz, nie jest to reguła, niektórzy twierdzą, że powinna być dwa razy większa, a osobiście znam zestawienia gdzie te proporcję są wręcz całkowicie odwrotne i wzmacniacz jest dwa razy większej mocy jak kolumna, ale to w szczególnych przypadkach wówczas trzeba ostrożnie obchodzić się z takowym zestawieniem.

Zwracam także uwagę na to czy kolumna jest typu bass-reflex czy też obudowa zamknięta, osobiście wolę bardziej obudowę typu zamkniętego w tańszych konstrukcjach i otwartego w droższych, ale to zależy co kto woli, obudowa zamknięta wygeneruje mniejszą ilość basu ale o lepszej jakości, bas będzie miększy, z kolei otwarta obudowa wygeneruje więcej basu gorszej jakości, choć nie zawsze jest to regułą.

Często warto zwrócić uwagę na głośniki jakiej firmy zastosowano, dobre firmowe głośniki najczęściej gwarantują wysokiej jakości brzmienia kolumny (nie zapominajmy, że same głośniki nie grają i pozostałe elementy muszą być odpowiednio dopasowane).

Warto także zwrócić uwagę na ustawienie kolumny, jak mamy urządzony pokój jakiego jest kształtu oraz miejsce gdzie będziemy dokonywali odsłuchu muzyki, gdyż często wystarczy tutaj troszkę poeksperymentować aby w znaczny sposób polepszyć jakość odbioru dźwięku.
Np. ogólna zasada jest taka, że nie stawiamy kolumn w kontach chyba że mamy kolumny do tego przystosowaną, poza tym kolumny powinny znajdować się mniej więcej w odległości od ściany tylnej około 50cm, i dobrze byłoby aby kolumny nie stały zaraz przy bocznej ścianie, jeżeli już muszą tak stać to warto na te boczne ściany powiesić coś co będzie zapobiegało odbijaniu się dźwięków. Jeżeli chodzi o to na jakiej wysokości zawieszamy kolumny to najlepiej tak aby głośnik wysokotonowy był na wysokości uszu słuchającego, ale jak już wcześniej wspomniałem nie są to sztywne reguły, trzeba testować, ja preferuję lekkie skierowanie głośników w kierunku miejsca odsłuchu. Dodam, że odległość między kolumnami powinna wynosić około 2 m mniej więcej, jedni preferują aby kolumny były skierowane na wprost do słuchacza a inni kierują równolegle do ścian bocznych na pewno w postaci trójkąta równobocznego. Gdzieś wyczytałem także prawidłowość że kolumny i słuchacz nie powinny znaleźć się w ½ lub ¼ długości szerokości pokoju – jest w tym sporo racji.

...to tyle wypocin z mojej strony,
vintage audio
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

O:PORADNIK - jak wybrać dobre kolumny 10 lata 2 miesiąc ago #5190

  • chrzan49
  • chrzan49 Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posty: 654
  • Otrzymane podziękowania: 21
  • Oklaski: 10
Mym skromnym zdaniem tylko empiria,Koledzy poruszyli już w zasadzie wszelkie tematyale sie powtórzę:
a.możliwie największy basowy
b.dobra skuteczność
c.ciężkie sztywne obudowy
Z powodów mniejszych problemów optuje za zamknietymi.Bass reflexy potrafia spłatać niezłego psikusa jak p Tannoy 800.Ma 2 małe otwory rezonansowe wypełnione niby zwykłą szara gąbka.Głosniki nietypowe Dual Cone czyli wysokotonowy i średni za niskotonowym.Na zewnatrz widac jakby tylko jeden głosnik!Bardzo duzy skok gumowej mebrany.
I ta gąbeczka w otworach straciła swe właściwosci tłumiące i pudło dostawało rezonansów.Na oko gąbka w porządku.Ponad miesiąc zajęło empiryczne dobranie materiału który podołał!Kolumny były z PR i zostały zezłomowane.

Kazda kolumna gra inaczej i dobieramy do wzmacniacza.Kolumny o mniejszej skuteczności lub wiekszej mocy lepiej wspópłracuja ze wzmacniaczami o dużej wydajności praąowej zasilacza czyli kłania się trafo jak smok.
I to by było na tyle.
Pozdrawiam T
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ostatnio dodane Katalogi

Popularni użytkownicy

Najpopularniejsze Profile Odsłon
piootr 565
chrzan49 316
Laslo 105
Patrick 100
mareks 99
damian 79
Pumcat 70
elektrospiro 45
Marek-41 41
zbychu 40
Sonix 39
WoleMerce 38
chuck4 32
zaffff 27
marek_c4 27
yellow1 21
ogr30 21
piotr_3miasto 19
DARUTOM 19
Excalibue 15
  • Brak postów do publikacji.