Ja także uważam, że testowanie i osobiste przesłuchanie kolumn niczego nie zastąpi, ale jak wspomniał Laslo, często jest tak, że nie mamy takiej możliwości. Na co więc zwrócić najlepiej uwagę ?
Niestety nie ma jednolitej odpowiedzi – to podobnie jak z budową samych kolumn i próbą znalezienie złotego środka.
Przy szukaniu kolejnych ciekawych kolumn jeżeli chodzi o parametry zwracam uwagę głównie na podstawowe parametry, które wpływają najbardziej na „powodzenie misji” i są to: sprawność kolumny, pasmo przenoszenia, odpowiedni dobór mocy kolumny do wzmacniacza i wielkości pomieszczenia, budowa paczki a w zasadzie jej wielkość. Zgodzę się z tym co napisał Marek-41 i to stwierdzam z praktyki, że jeżeli chcemy aby kolumna dostarczyła nam sporo basu to głośnik niskotonowy musi być duży, a tym samym paczka w której zamknięto głośniki musi być duża to także daje nam większą sprawność. Jednym słowem aby kolumna miała wysoką sprawność musimy zwiększyć objętość obudowy a tym samym często ograniczyć pasmo przenoszenia… a im większa paczką tym większe ścianki co powoduje większe ich drgania, bardzo niepożądane, co ma niewątpliwie negatywny wpływ na brzmienie. Różne firmy walczą z tym zjawiskiem komplikując konstrukcję skrzynki. Można stwierdzić, że parametry te na siebie oddziaływają, zwiększając jeden musimy liczyć się z pogorszeniem innego lub z dodatkowymi kosztami.
Jeżeli kolumna ma pasmo przenoszenia dolne 20Hz do pn. 25000Hz to warto się taka kolumna interesować, na pewno mamy tu sporo basu i będzie to spora konstrukcja, choć nie zawsze jest to regułą dobrego brzmienia, mam np. kolumn Dynauadio opisane w kolekcji które maja pasmo 35-30000Hz i brzmią bardzo ładnie, bas jest nieco bardziej kontrolowany i jest go mniej ale wcale nie uważam żeby było go zbyt mało, wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji.
Dodatkowo dolne pasmo to 20 Hz jest raczej maksymalna pożądaną wartością gdyż niższego pasma nie słyszymy, jeżeli chodź o górne pasmo to ucho ludzkie słyszy do 20000Hz ale wyższe częstotliwości są jak najbardziej pożądane ze względu na dodatkowe składowe które pozytywnie wpływają na lepsza percepcję dźwięków złożonych.
Warto także zwrócić uwagę na parametr efektywności kolumny, czyli jak sprawnie kolumna przetwarza energię elektryczną na energię akustyczną to tak z grubsza, im niższa efektywność kolumny tym więcej mocy wzmacniacza będzie trzeba dostarczyć do uzyskania określonej siły głośności. Pamiętajmy o jednym, że wartości efektywności często trudno porównać głównie ze względu na rodzaj dostarczonego sygnału przy pomiarze, ale to szerszy temat.
Generalizując - jak kolumna ma efektywność powyżej 90dB - to jest bardzo dobrze.
Moc kolumny i wzmacniacza - napisze bardzo krótko, najlepiej jak kolumny są większej mocy jak wzmacniacz, nie jest to reguła, niektórzy twierdzą, że powinna być dwa razy większa, a osobiście znam zestawienia gdzie te proporcję są wręcz całkowicie odwrotne i wzmacniacz jest dwa razy większej mocy jak kolumna, ale to w szczególnych przypadkach wówczas trzeba ostrożnie obchodzić się z takowym zestawieniem.
Zwracam także uwagę na to czy kolumna jest typu bass-reflex czy też obudowa zamknięta, osobiście wolę bardziej obudowę typu zamkniętego w tańszych konstrukcjach i otwartego w droższych, ale to zależy co kto woli, obudowa zamknięta wygeneruje mniejszą ilość basu ale o lepszej jakości, bas będzie miększy, z kolei otwarta obudowa wygeneruje więcej basu gorszej jakości, choć nie zawsze jest to regułą.
Często warto zwrócić uwagę na głośniki jakiej firmy zastosowano, dobre firmowe głośniki najczęściej gwarantują wysokiej jakości brzmienia kolumny (nie zapominajmy, że same głośniki nie grają i pozostałe elementy muszą być odpowiednio dopasowane).
Warto także zwrócić uwagę na ustawienie kolumny, jak mamy urządzony pokój jakiego jest kształtu oraz miejsce gdzie będziemy dokonywali odsłuchu muzyki, gdyż często wystarczy tutaj troszkę poeksperymentować aby w znaczny sposób polepszyć jakość odbioru dźwięku.
Np. ogólna zasada jest taka, że nie stawiamy kolumn w kontach chyba że mamy kolumny do tego przystosowaną, poza tym kolumny powinny znajdować się mniej więcej w odległości od ściany tylnej około 50cm, i dobrze byłoby aby kolumny nie stały zaraz przy bocznej ścianie, jeżeli już muszą tak stać to warto na te boczne ściany powiesić coś co będzie zapobiegało odbijaniu się dźwięków. Jeżeli chodzi o to na jakiej wysokości zawieszamy kolumny to najlepiej tak aby głośnik wysokotonowy był na wysokości uszu słuchającego, ale jak już wcześniej wspomniałem nie są to sztywne reguły, trzeba testować, ja preferuję lekkie skierowanie głośników w kierunku miejsca odsłuchu. Dodam, że odległość między kolumnami powinna wynosić około 2 m mniej więcej, jedni preferują aby kolumny były skierowane na wprost do słuchacza a inni kierują równolegle do ścian bocznych na pewno w postaci trójkąta równobocznego. Gdzieś wyczytałem także prawidłowość że kolumny i słuchacz nie powinny znaleźć się w ½ lub ¼ długości szerokości pokoju – jest w tym sporo racji.
...to tyle wypocin z mojej strony,