Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: MARANTZ MR 215 L ...Made In USA JAPAN TAIWAN ??

MARANTZ MR 215 L ...Made In USA JAPAN TAIWAN ?? 10 years 2 days ago #5270

  • audiostaw
  • audiostaw's Avatar
  • Offline
  • Nowicjusz
  • Posts: 4
  • Karma: 0
Witam wszystkich!

Chciałbym się przedstawić, mam na imię Patryk, interesuje się starym sprzętem audio, dokładnie kolekcjonuje sprzęt z lat 70'80'90. Ostatnio zakupiłem amplituner MARANTZ MR215L. Jest to mój pierwszy Marantz z którego jestem bardzo zadowolony, słyszałem ze to jeden z najniższych modeli lecz gdy go podłączyłem naprawdę byłem w szoku jak pięknie gra i jak chodzi, od razu zadałem sobie pytanie ze jeżeli jest to najniższy model a tak pięknie gra to jak muszą grac wyższe modele :)

Przechodząc do sedna sprawy chciałem zapytać czy ktoś orientuje się czy amplitunery Marantz były produkowane przez pewien okres w USA? Na większości modelach jest napisane ze "zaprojektowany w USA" ( Designed in USA) a "wyprodukowany w Japonii" (Made in Japan). Spotkałem się z wypowiedzą gdzie ktoś napisał ze do pewnego czasu amplitunery były składane w USA a potem firma została sprzedana i produkcja odbywała się w Japonii. Chciałem potwierdzić tą informacje gdyż posiadam owy model MARANTZ MR 215L i jest wybite na blaszce tylko DESIGNED IN USA, zastanawia mnie fakt czy nie jest to oryginał wyprodukowany jeszcze w USA,a jeżeli nie to jak to mogę sprawdzić.....

Pozdrawiam i z góry dziękuje za odp!
Last Edit: 10 years 1 day ago by audiostaw.
The administrator has disabled public write access.

O:MARANTZ MR 215 L ...Made In USA JAPAN TAIWAN ?? 10 years 1 day ago #5271

  • piootr
  • piootr's Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posts: 1883
  • Thank you received: 17
  • Karma: 41
witaj kolego ;),

z tego co ja sie orientuję to były produkowane na samym poczatku w USA, pierwsze modele modelu 19' i kilka innych niektóre prototypy, ale nie pisze czasem na plakietce Designed in USA a made in Japan, w latach 60 marantz wykupiła Superscore i produkcja rozpoczęła się w Japonii, choć podobno nie cała...

ten model o którym piszesz MR 215L moim zdaniem produkcja japońska , bo to są juz lata 70'
vintage audio
Last Edit: 10 years 1 day ago by piootr.
The administrator has disabled public write access.

O:MARANTZ MR 215 L ...Made In USA JAPAN TAIWAN ?? 10 years 1 day ago #5272

  • audiostaw
  • audiostaw's Avatar
  • Offline
  • Nowicjusz
  • Posts: 4
  • Karma: 0
No właśnie na plakietce jest tylko DESIGNED in USA, szukałem również śladu po naklejce Made in Japan ale nie zauważyłem by taka mogła być gdzieś przyklejona.... Mam znajomego który siedzi w sprzęcie audio od lat, może po częściach w środku będzie mógł stwierdzić, czy to rzeczywiście Japończyk.... nie wiem może się mylę ale nie ukrywam ze łudziłem się trochę ze może akurat trafił mi się jeden z pierwszych egzemplarzy, ale wnioskując z lat produkcji to wszystko wskazuje na Made in Japan :)

Bez względu na produkcje jestem z niego bardzo zadowolony, nie ukrywam ze jest to słaby model ale według mnie pięknie gra a dresing jest niesamowity!

Piootr - dzięki za odp!
Pozdrawiam
The administrator has disabled public write access.

O:MARANTZ MR 215 L ...Made In USA JAPAN TAIWAN ?? 10 years 1 day ago #5273

  • mareks
  • mareks's Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posts: 603
  • Karma: 7
ta seria to made in Japan
The administrator has disabled public write access.

O:MARANTZ MR 215 L ...Made In USA JAPAN TAIWAN ?? 10 years 1 day ago #5274

  • piootr
  • piootr's Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posts: 1883
  • Thank you received: 17
  • Karma: 41
słyszałem wszystkie 3 z tej linii czyli MR 215L, 230 oraz 250, róznica w brzmieniu miedzy 215 a 250 jest dość znacząca na korzyść modelu 250, ale przyznam szczerze, że świetnie brzmiące Marantze zaczynają się od modelu 2285B w górę, co nie znaczy że inne niższe brzmią źle, ale te wysokie np seria 23 to klasa !
vintage audio
The administrator has disabled public write access.

O:MARANTZ MR 215 L ...Made In USA JAPAN TAIWAN ?? 10 years 8 hours ago #5277

  • chrzan49
  • chrzan49's Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posts: 654
  • Thank you received: 21
  • Karma: 10
Marantz miał ciekawą historię.Na początku kolaborował(hi,hi) z Philipsem stąd flaki philipsowskie.Wytwarzał w USA choć część podzespołłw dostarczał holenderski koncern.Potem mu przeszło i produkcja została przeniesiona do USA.Dobre wyroby to tylko 3-45 lata i zaczął się upadek firmy którą Saul Marantz odsprzedał.No i historia ułozyła sie analogicznie jak pozostałych gigantów i pod logo Marantz robiono zwykłą tandete plastykowa.
Co ciekawe średnie Marantze wkładała do swych zestawów niemiecka Rosita.
Podobały mi sie ale ceny chore więc nie kupuje.Tak naprawde to warto chyba ze 6-8 modeli.Reszta dość poślednia choć fronty ładne.
Pozdrawiam Tomasz
The administrator has disabled public write access.

O:MARANTZ MR 215 L ...Made In USA JAPAN TAIWAN ?? 9 years 11 months ago #5282

  • audiostaw
  • audiostaw's Avatar
  • Offline
  • Nowicjusz
  • Posts: 4
  • Karma: 0
Bardzo dziękuje wszystkim za odpowiedzi oraz za przekazanie bardzo przydatnej wiedzy!
Pozdrawiam!
The administrator has disabled public write access.

O:MARANTZ MR 215 L ...Made In USA JAPAN TAIWAN ?? 9 years 11 months ago #5297

  • chrzan49
  • chrzan49's Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posts: 654
  • Thank you received: 21
  • Karma: 10
Do usług.
Pozdrawiam Tomasz
The administrator has disabled public write access.
  • No posts to display.