Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: jakie tanie dobre kolumny

jakie tanie dobre kolumny 9 years 10 months ago #5381

  • piootr
  • piootr's Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posts: 1883
  • Thank you received: 17
  • Karma: 41
taki sobie temacik postanowiłem popełnić,

postaram się podzielić moim skromnym doświadczeniem związanym z odsłuchem kolumn ale tych "budżetowych"
jakie kolumny tanie a dobre to pytanie które zadaję sobie wielu ( o Boże jaki wstęp !!!! :P ), ale do rzeczy...

====================================================================

Ostatnio pojawiły się u mnie kolumny Elac EL 4000 (podobne modele EL 4100 / Siemens RL17 )

Kolumna 65 cm wysoka na 21 cm głęboka, 35 cm szeroka, ciężka i prosta konstrukcja,
budowa zamknięta 3-drożna oparta o 4 głośniki, w tym jeden głośnik tzw. jajo szerokopasmowy,

Jest to bliżniaczy model kolumn SIEMENS RL17 (rok prod. 1972),
częstotliwość podziału 700Hz i 5000Hz,
4,5 Ohm.

Ciekawostką jest to, że za bas odpowiadają 2 głośniki po 245mm jednak różnego typu, jeden ma 4 a drugi 8 Ohm.
Moc 40/50 W

Są to kolumny które nadają się nie tylko do lampy ale także świetnie grają z tranzystorem,
są bardzo szerokie, szczegółowe, dobrze wyeksponowaną średnicą, ale i basu nie brakuje,
moim zdaniem rewelacyjnie brzmią w muzyce spokojniejszej z klimatem, do mocnego rocka to raczej słabiej wypadają, ale przy klasycznym soft rocku jazz, muzyka poważna, klasyczną,

REWELACJA !!!!!!!!

porównywałem je z obecnie podpiętymi u mnie kolumnami Dynaudio P31 i niestety Dynaudio wysiadły :),
Dynaudio może miały troszkę więcej basu i nieco lepiej wypadły przy mocniejszej muzyce.

Kolumny te wizualnie nie powalają w zasadzie to z metra cięte dwa kloce, ale nie wymagajmy zbyt wiele za takie pieniądze, brzmienie rekompensuje wszystkie inne niedociągnięcia,
Kolumny te można "jeszcze" kupić za kilkaset złotych (około 500 zł w ładnym stanie), niestety trafiają się coraz rzadziej.



zdjęcia i opis niedługo pojawią się w mojej kolekcji.
vintage audio
Last Edit: 9 years 10 months ago by piootr.
The administrator has disabled public write access.

O:jakie tanie dobre kolumny 9 years 10 months ago #5382

  • piootr
  • piootr's Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posts: 1883
  • Thank you received: 17
  • Karma: 41
troche danych techniczny

vintage audio
Last Edit: 9 years 10 months ago by piootr.
The administrator has disabled public write access.

O:jakie tanie dobre kolumny 9 years 10 months ago #5383

  • piootr
  • piootr's Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posts: 1883
  • Thank you received: 17
  • Karma: 41
i bardziej szczegółowo o głośnikach

vintage audio
The administrator has disabled public write access.
  • No posts to display.