Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: KEF CALINDA - odnowienie, zwrotnice

KEF CALINDA - odnowienie, zwrotnice 7 years 3 months ago #7046

  • Laslo
  • Laslo's Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posts: 845
  • Thank you received: 32
  • Karma: 10
Kupiłem sobie kolumny KEF CALINDA. Kolumny są wizualnie w stanie dostatecznym, na szczęście wszystkie głośniki są sprawne.
Zamierzam doprowadzić je do stanu, w którym będę mógł bez denerwowania małżonki postawić je w salonie :)
Pierwsze co chcę przy nich zrobić to doprowadzić do porządku zwrotnice, która w jednej z kolumn wygląda tak jak na obrazku

Są tutaj jakieś bardzo nie typowe pojemności kondensatorów, a mianowicie 0,6uF, 5uF, 7uF - czy spotkał się ktoś z takimi wartościami gdzieś i wie gdzie można coś takiego nabyć?
Na razie zamówiłem zbliżone wartości 0,68uF, 4,7uF, 6,8uF i jeśli nie znajdę innych będą musiał takie zamienniki zastosować.
Druga rzecz - pomierzyłem wszystkie kondensatory (zastosowano oryginalnie elektrolityczne) i wszystkie mają większa pojemność niż wynika z napisów. Dziwna rzecz? Np 10uF ma obecnie 12,5uF. Miernik mam w porządku bo nowy ze sklepu kondensator pokazuje poprawnie 10,05uF. Potrafi ktoś wyjaśnić takie "zwiększenie" się pojemności kondensatorów?
Last Edit: 7 years 3 months ago by Laslo.
The administrator has disabled public write access.

KEF CALINDA - odnowienie, zwrotnice 7 years 3 months ago #7047

  • Laslo
  • Laslo's Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posts: 845
  • Thank you received: 32
  • Karma: 10
a tak wyglądała robocza próba kolumn, muszę przyznać, że jak na stan zwrotnic i tak dźwiękowo robią wrażenie ;)
The administrator has disabled public write access.

KEF CALINDA - odnowienie, zwrotnice 7 years 3 months ago #7051

  • jedyla
  • jedyla's Avatar
  • Offline
  • Nowicjusz
  • Posts: 12
  • Thank you received: 1
  • Karma: 1
W czasach mojej młodości :) dla nowych kondensatorów elektrolitycznych podawało się tolerancję -20% do +100%. Tak, że specjalnie bym się nie dziwił wynikom Twoich pomiarów (choć pojemności na dzisiejsze czasy są dość nietypowe). Martwić się jedynie można o zachowanie tych (starych w zwrotnicach) kondensatorów dla napięć szybkozmiennych. Dla próby dałbym do jednej z kolumn nowe kondensatory i porównał jej brzmienie z drugą kolumną ze starymi/oryginalnymi kondensatorami.
I coś mi się zdaję, że jak na obudowach są plusy z obu stron to są to kondensatory bipolarne - można szukać w TME.

Pozdrawiam
Jurek
Last Edit: 7 years 3 months ago by jedyla.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Laslo

KEF CALINDA - odnowienie, zwrotnice 7 years 3 months ago #7052

  • Laslo
  • Laslo's Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posts: 845
  • Thank you received: 32
  • Karma: 10
Dzięki! Dokładnie tak się za to zabrałem. Najpierw robię jedną kolumnę - tą "gorszą" .Te zaśniedziałe rezystory w zwrotnicy mają rezystancję 2x większa niż powinny mieć i to już słychać wyraźnie w tej kolumnie, że jest coś nie tak. Druga gra lepiej :)
W TME właśnie zamówiłem, ale nie mieli takich pojemności (jedynie kondensatory dedykowane do silników znalazłem 5uF) więc zamówiłem zastępczo "zbliżone" pojemnościowo elementy.
The administrator has disabled public write access.

KEF CALINDA - odnowienie, zwrotnice 7 years 3 months ago #7053

  • chrzan49
  • chrzan49's Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posts: 654
  • Thank you received: 21
  • Karma: 10
Lukaszu,w zwrotnicy zastosowano kondensatory elektrolityczne bipolarne!!Nie możesz dać zwykłych elektrolitow.Zastosuj blokowe ale bardzo trudno będzie znaleźć o takich wartosciach.
Tomasz
The administrator has disabled public write access.

KEF CALINDA - odnowienie, zwrotnice 7 years 3 months ago #7054

  • chrzan49
  • chrzan49's Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posts: 654
  • Thank you received: 21
  • Karma: 10
Możesz dac eletrolity lutowane minusami,Wtedy aby uzyskac potrzebna pojemność dzielisz nominalne przez 2.Trzeba kupic wysokonapieciowe.
Tomasz
The administrator has disabled public write access.

KEF CALINDA - odnowienie, zwrotnice 7 years 3 months ago #7055

  • Laslo
  • Laslo's Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posts: 845
  • Thank you received: 32
  • Karma: 10
Tak, zgadza się. Ja do zwrotnic nie montuję elektrolitów tylko polipropylenowe.
The administrator has disabled public write access.

KEF CALINDA - odnowienie, zwrotnice 7 years 3 months ago #7060

  • chrzan49
  • chrzan49's Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posts: 654
  • Thank you received: 21
  • Karma: 10
Rezystory możesz dac ceramiczne drutowe a z dobraniem pojemności nirezla zabawa bo rozrzuty sa spore w nowych elementach.Stare KEFY swietnie grały zwłaszcaz z lampką.
Tomasz
The administrator has disabled public write access.

KEF CALINDA - odnowienie, zwrotnice 7 years 3 months ago #7063

  • Laslo
  • Laslo's Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posts: 845
  • Thank you received: 32
  • Karma: 10
Zwrotnica już "przelutowana". Dla pojemności, których w sklepach nie ma zastosowałem takie o możliwie najbardziej zbliżonych wartościach.


Dzisiaj posłucham jak gra, bo wczoraj było już za późno na testy :)
Last Edit: 7 years 3 months ago by Laslo.
The administrator has disabled public write access.

KEF CALINDA - odnowienie, zwrotnice 7 years 3 months ago #7066

  • badi2
  • badi2's Avatar
  • Offline
  • Nowicjusz
  • Posts: 16
  • Karma: 1
W jakim celu wymieniłeś kondensatory? Rezystory widać zaśniedziałe, rezystancja nie ta, więc to jest zrozumiałe. Kondensatory mówisz że trzymają pojemność ponad miarę, więc nie rozumiem po co profanować te KEFy?
The administrator has disabled public write access.
  • No posts to display.