Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: instalacja antenowa - jaki wariant wybrac?

instalacja antenowa - jaki wariant wybrac? 11 years 6 months ago #3618

  • paul_nice
  • paul_nice's Avatar
  • Offline
  • Nowicjusz
  • grać, nagrywać i miksować bieda musi pofolgować !
  • Posts: 8
  • Karma: 0
Witam,

Jestem na ukończeniu stanu surowego zamkniętego domu. Oczywiscie nie wyobrażam sobie noweko lokum bez dobrej anteny radiowej.
Pytanie grzmi:

Jaki system wybrac czy wchodzić w antenę typu śmigło/hokej pracującą w dwóch polaryzacjach i zozprowadzić sygnał po domu za pomocą magicznych zwrotnic/rozdzielaczy czy po prostu antena na dach i kabel bezposrednio do Tunera
Co z AM i SW ? Nie mogę wygooglać takich anten a wieszanie drutu chyba odpada. . Obecnie mam jakąś antenę na balkonie z dipola działa nawet nieźle z tunerem cambridge audio i z marantzem ale sami wiecie jak jest w dużym mieście .

help me


pawel
The administrator has disabled public write access.

O:instalacja antenowa - jaki wariant wybrac? 11 years 6 months ago #3627

  • chrzan49
  • chrzan49's Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posts: 654
  • Thank you received: 21
  • Karma: 10
Antena dobra to poważny problem.
Na UKF najlepszy dipol bez wzmacniaczy(wszystkie wprowadzają extra szumy i zniekształcenia).
Kabel koncentryk i to dobry a nie taniusi badziewny chinol.


W dużych miastach w eterze mnóstwo śmiecia .Zasilacze impulsowe,laptopy,routery i te pieprzone komórkowce praz CB radio.Wszystko to sieje co niemiara a antena zbiera.

Tuner powinien być odsunięty od nowego sprzętu.
Na srednie ,długie i krótkie wystarczy kawął drutu.Innej opcji nie ma.
Na średnich już praktycznie nic nie ma poza interferencjami a krótkie zależą od pory roku,dnia i aktywności Śłońca.Dlatego są tak rozbudowane od 13 do 80 m.
Pozdrawiam Tomasz
The administrator has disabled public write access.

O:instalacja antenowa - jaki wariant wybrac? 11 years 6 months ago #3630

  • paul_nice
  • paul_nice's Avatar
  • Offline
  • Nowicjusz
  • grać, nagrywać i miksować bieda musi pofolgować !
  • Posts: 8
  • Karma: 0
... w takim razie kupie dipol typu smigło/hokej dla dwóch polaryzacji i zamiecione. Zastanawiam się jeszcze jak rozdzielić sygnał na dwa- 3 gniazda antenowe. zrobie testy z jakimis rozdzielaczami/zwrotnicami zależy mi aby w 3 miejscach w domu mieć prawdziwą antenę FM. Dom buduję na wsi do nadajników stacji lokalnych jest c.a od 15 do 35km w lini prostej.
Ostatnie testy z radiem tecsun PL 600 pokazały ze na zwykłym teleskopie odbieram 100% stacji FM z okolicy także z dipolem będzie też ok. Tecsuun odebrał też z zadwoalającą jakością radio oddalone o 140 km od miejsca testu oraz stację odległą o 80 km. Myslalem ze jakieś podwyższone warunki propagacyjne ale okazuje się ze od 4 miesięcy niezmiennie odbieram te stacje. Także dipol smigło powinien zalatwic sprawę. Co do kabla to oczywiscie jakis dobry kabel alby raz położyć instalację i zapomnieć o problemie


paul
The administrator has disabled public write access.

O:instalacja antenowa - jaki wariant wybrac? 11 years 6 months ago #3631

  • piootr
  • piootr's Avatar
  • Offline
  • Platynowy Ekspert
  • Posts: 1883
  • Thank you received: 17
  • Karma: 41
ja zamontowałem sobie oddzielna antenę kierunkową z symetryzatorem - bardzo prosta za 25 zł i bardzo dobrze odbiera, teraz trochę żałuje bo mogłem wystawić ja na dach i pociągnąć do przynajmniej kilku pokoi, dużo zależy do miejsca trzeba samemu obadać, u mnie jest tak dobry sygnał że na kawałku druta radio odbierało 80 % stacji z bardzo dobra jakością - antena oczywiście poprawiła temat,
zaobserwowałem też dziwne zjawisko u rodziców - mianowicie radio lepiej odbiera na kablu 300 ohm niż na 75 ohm mimo że dziś pełno zniekształceń wokoło.
vintage audio
The administrator has disabled public write access.
  • No posts to display.